Historia mówi przez pokolenia

Home / Aktualności / Historia mówi przez pokolenia
Dodał: Marek Badecki (Wicedyrektor)
----

4października uczniowie klasy 5TEH wraz  z opiekunem Panią Sabiną Orłowską – Chomiszczak uczestniczyli w Podkarpackim Kongresie  Pamięci Narodowej. Kongres odbył  się w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce i był zorganizowany przez  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

To bezprecedensowe wydarzenie, adresowane było dla osób w wieku od 6 do 106 lat. Ukazało historię w nowoczesny sposób, poprzez debaty historyczne, konferencję, gry edukacyjne, wystawy multimedialne, rekonstrukcje historyczne, warsztaty, ofertę dla nauczycieli, widowisko muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także poprzez interpersonalne projekty edukacyjne, kierowane do różnych grup wiekowych. Przygotowano kilka stref : archiwalna , naukowa, edukacyjna, militarna oraz rekonstrukcji historycznych. Na zewnątrz budynku można było zobaczyć historyczne pojazdy i uzbrojenie m.in. Fiat 508, działo przeciwpancerne Bofors, czołg Sherman oraz wyposażenie z epoki, szczególnie z okresu II wojny światowej. Obecni byli także rekonstruktorzy w mundurach żołnierzy gen. Stanisława Maczka. Natomiast w strefie nowych technologii, dzięki goglom VR każdy mógł spróbować sił w łamaniu bolszewickich szyfrów albo wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie ukryta była konspiracyjna drukarnia, aby wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej.

Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego  był  ukazany w bardzo urozmaicony sposób. Organizatorzy kongresu chcieli pokazać, że historia nie musi być nudna, ale może być inspiracją do nowoczesnego myślenia i kształtowania naszej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content