Egzamin rozpoczyna się w dniu 11.06. 2024 r. o godz. 9.00. Proszę o przybycie i zgłoszenie się 30 minut wcześniej. Należy ze sobą zabrać: legitymację szkolną (lub inny dokument tożsamości), blok rysunkowy lub techniczny format A3, ołówki, gumki do mazania, farby wodne ( akwarele, tempery, akryle, do wyboru ), pędzle, pojemnik na wodę, paletę malarską, nożyczki, klej, taśmę klejącą. Egzamin odbędzie się w pracowniach Liceum Sztuk Plastycznych w Lesku ( warsztaty szkolne ).
Warunkiem przyjęcia kandydata do klasy pierwszej jest:
- ukończenie nie więcej niż 17 roku życia,
- szkoły podstawowej ośmioklasowej,
- wykazanie się uzdolnieniami i umiejętnościami oraz wiedzą na konkursowym egzaminie wstępnym. Egzamin wstępny z przedmiotów artystycznych obejmuje: egzamin praktyczny – liczba punktów do zdobycia:
- z rysunku (max 10 pkt)
- z malarstwa (max 10 pkt)
- kompozycji przestrzennej (max 10 pkt) Egzamin teoretyczny: rozmowa sprawdzająca znajomość problematyki sztuk plastycznych w zakresie objętym podstawą programową kształcenia ogólnego na poziomie szkoły podstawowej.
Pozytywnie zdany egzamin praktyczny zakłada zdobycie przez kandydata minimum 23 pkt
Przeciwwskazaniem do nauki w szkole są wady wzroku, uczulenia na środki chemiczne, pył, kurz.
Kandydaci przyjmowani są na podstawie egzaminu wstępnego badającego predyspozycje plastyczne.
Wymagane dokumenty:
- wniosek kandydata o przyjęcie do szkoły
- oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
- oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty
- kartę zdrowia (wydawana ze szkoły podstawowej od higienistki)
- 2 aktualne fotografie (podpisane na odwrocie)
- zaświadczenie o przeciwwskazaniach do podjęcia nauki w danym typie szkoły (na podstawie skierowania ze szkoły)
W indywidualnych przypadkach kandydat może się ubiegać o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza. Decyzję podejmuje Dyrektor ZST i A na podstawie ustalenia przez Komisję Kwalifikacyjną predyspozycji i poziomu umiejętności odpowiadających programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty oraz na podstawie świadectwa ukończenia odpowiedniej klasy szkoły, do której uczęszczał. Różnice programowe są uzupełniane w czasie i według zasad ustalonych przez nauczycieli przedmiotów.