ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Home / Aktualności / ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Dodał: Marek Badecki (Wicedyrektor)
----

Według badań Biblioteki Narodowej (Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r.), tylko 7% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku. Jesienią 2022 roku lekturę przynajmniej jednej książki (papierowej lub cyfrowej) zadeklarowało 34% badanych w wieku co najmniej 15 lat.

W świetle tych badań każdy z aktywnych czytelników powinien hucznie obchodzić swoje święto w Światowym Dniu Książki. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcamy do tego, by poprosiły czytających znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki lub audiobooka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Podejmij wyzwanie:

Poleć dziś na Facebooku (jeśli korzystasz) swoim znajomym najciekawszą książkę, którą ostatnio czytałaś/czytałeś. Poproś przyjaciół, by oni ci coś polecili.
Zamiast kupować nową książkę, przyjdź do biblioteki, skorzystaj
z internetowej 
wymienialni albo zorganizuj regał z wymienialnymi książkami. Stwórz przyjacielską wypożyczalnię, możecie np. stworzyć dokument googledocs i tam zapisywać, co macie do pożyczenia i co chcielibyście pożyczyć.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa VicenteClavel. W 1926 roku
6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych. Swięto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców wystąpiło do UNESCO z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Konferencja Generalna UNESCO przyjęła odpowiednią rezolucję w Paryżu w 1995 roku.

Podejmij wyzwanie:

Weź książkę i kocyk, idź na łąkę, do parku, do lasu i czytaj.

Przeczytaj dzisiaj coś na głos, bratu, siostrze, przyjacielowi, mamie.

Uśmiechnij się do nieznajomego czytelnika w autobusie lub na przystanku.

Źródło: https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/#more-433

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content