Wycieczka w okolice Leska

Home / Aktualności / Wycieczka w okolice Leska
Dodał: Marek Badecki (Wicedyrektor)
----

W dniu 13.09  na pracowni hotelarskiej w klasie I TH uczestniczyliśmy w wycieczce krajoznawczej po Lesku pod okiem p. Marty Kowalskiej-Łyszczarz. Zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc i zabytków potwierdzających bogatą historię tego miasteczka. Na samym początku odwiedziliśmy leski kościół rzymskokatolicki. Został ufundowany w XVI wieku przez Piotra Kmitę, ówczesnego właściciela dóbr leskich. Budynek obecnie ma styl gotycki a wnętrze barokowe. Obok Kościoła znajduje się barokowa dzwonnica, która została wybudowana 2 stulecia później. Później nasza grupa zatrzymała się na moment na Pl. Konstytucji 3 maja, popularnych plantach, otoczonych zabytkowymi kamienicami, gdzie rosną zabytkowe drzewa, stoją liczne ławeczki na których można odpocząć oraz dwa pomniki. Pani Marta opowiedziała nam o 3 pomnikach, jednakże, zostały dwa, jeden upamiętnia Tadeusza Kościuszkę, drugi figurę Maryi. Po chwilowym odpoczynku wybraliśmy się do Synagogi, żydowskiego domu modlitwy, w którym obecnie znajduje się galeria sztuki. Mogliśmy obejrzeć przepiękne dzieła sztuki autorstwa lokalnych twórców oraz  kupić pamiątki. W drodze na leskie źródełka wstąpiliśmy na kirkut, czyli stary cmentarz żydowski. Niektóre macewy czyli kamienne nagrobki, pochodzą nawet z XVI wieku. Po kilkunastominutowym marszu dotarliśmy do źródełek. Mogliśmy chwilkę odpocząć oraz spróbować wody źródlanej o trochę dziwnym smaku. Zobaczyliśmy także kamień postawiony na pamiątkę śmierci Jozefa Piłsudskiego w 1935 roku. W drodze powrotnej do szkoły odwiedziliśmy jeszcze cmentarz z okresu I wojny światowej. Zostali tam pochowani żołnierze wielu narodowości i wyznań. Ostatnim punktem był otoczony starym parkiem zamek leski z XVI wieku, który był 3-krotnie odbudowywany po pożarach, dlatego niewiele zostało z jego pierwotnego wyglądu. Obecnie mieści się w nim pensjonat. Wycieczka była bardzo ciekawa, na pewno zdobyta wiedza krajoznawcza przyda się nam, przyszłym pracownikom branży turystycznej.

 

Wiktoria Sopala klasa I TEH

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content