Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna 2020

Home / Aktualności / Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna 2020
Dodał: Adrian Zapała (Admin)
----

Koniunkcja to zjawisko takiego ustawiania się planet, które wizualnie dają wrażenie jednej jasnej gwiazdy. Co ciekawe w tym roku mamy do czynienia ze zjawiskiem, które będzie widziane tak, jak w chwili narodzin Jezusa w Betlejem (tzw. „Gwiazda Betlejemska”).

W uproszczeniu można przyjąć, że koniunkcja to ustawienie się planet w jednej linii, z punktu widzenia obserwatora. Astronomicznie polega ono na ustawieniu się obiektów na niebie w niewielkiej odległości kątowej od siebie.

Zjawisko z jakim mamy do czynienia w dniu dzisiejszym, to najbliższe takie zbliżenie Saturna i Jowisza od 1226 roku.

Zdarzenie da się sfotografować nawet zwykłym smartfonem (obiekty będą widoczne jako jasny punkt na niebie), lub lustrzanką cyfrową z teleobiektywem, co pozwoli na uwidocznienie pierścieni Saturna. Oczywiście największe możliwości obserwacyjno-dokumentacyjne daje teleskop z aparatem. Wszystko to jednak pod warunkiem dobrej pogody, a w przypadku jej braku zawsze można posłużyć się komputerowym programem Stellarium, do czego zachęcam. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, koniunkcja ma miejsce w okolicach 10º nad horyzontem nieba południowo-zachodniego.

Adrian Zapała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *