Relacja z Irlandii – cz. II

Home / Aktualności / Relacja z Irlandii – cz. II
Dodał: Grzegorz Brajewski
----

Na tydzień przed powrotem, dnia 14 maja 2022 roku nasi uczniowie odbywający drugą turę praktyk zawodowych w Irlandii ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego w wyruszyli wraz z opiekunami na całodzienną wycieczkę nad  morze Celtyckie. Tym razem naszym celem naszej podróży były miejscowości Ardmore i Cobh . Ten dzień był wyjątkowo słoneczny i ciepły.  W wycieczce udział wzięli również uczniowie techników z Tarnobrzga i Niska.  Już od początku podróży D.J Konrad dbając o oprawę muzyczną wprowadził grupę w iście celtycki, pełen relaksu klimaty.

Pierwszym naszym celem było małe nadmorskie miasteczko Ardmore. Miejscowość ta uznawana jest za najstarszą osadą chrześcijańską w Irlandii. W tym regionie w IV wieku żył  św.Declan, który schrystianizował te obszary przed przybyciem świętego Patryka. Naszą pieszą wyprawę rozpoczęliśmy od trasy spacerowej wzdłuż pięknych klifów i piaszczystych plaż. Oprawę przewodnicką zapewnił nam Pan Patryk, który w czasie krótkich postojów przedstawiał nam rys historyczny oraz ciekawostki związane z tym przepięknym miejscem. Podziwialiśmy piękne klify, spokojne morze i piękne piaszczyste plaże. Następnie dotarliśmy na wzgórze nad Ardmore, gdzie  znajduje się dobrze zachowana okrągła wieża o wysokości 30 metrów z XII wieku oraz ruiny katedry i kaplicy pochodzące odpowiednio z XIII i VIII.

Kolejnym celem była równie piękne i atrakcyjne miasteczko portowe Cobh. Podziwialiśmy w nim przepiękne House of cards oraz katedrę św. Colmana. Tą neogotycką katedrę zbudowano głównie z granitu na planie krzyża łacińskiego. Z placu katedralnego roztacza się wspaniały widok na port i ujście rzeki do morza. Cobh słynie też z wielkich migracji Irlandczyków, głównie do Ameryki. W latach 1848–1950 wypłynęło stąd 2,5 miliona emigrantów (obecnie Irlandia liczy niespełna 5 mln mieszkańców). Cobh było też ostatnim przystankiem w tragicznym dziewiczym rejsie Titanica, który z tego portu wypłynął do Ameryki 11 kwietnia 1912 roku. W Cobh przy nabrzeżu, w dawnym budynku należącym do White Star Line – linii żeglugowej obsługującej szlak północnoatlantycki. Z Cobh wróciliśmy do Mallow ok. 18-tej.

Uczniowie biorący udział w wycieczce uczestniczą  w projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich pt.: „Międzynarodowa współpraca i poznanie nowoczesnych metod pracy, kluczem do podniesienia kompetencji przyszłych pracowników branży hotelarsko-gastronomicznej” w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Mamy świadomość, że zdjęcia nie oddadzą klimatu i uroku tych wspaniałych miejsc.

« z 3 »

Opiekunowie:

Oksana Kulczycka

Grzegorz Brajewski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content