Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Home / Aktualności / Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Dodał: Marek Badecki (Wicedyrektor)
----

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku w ramach realizacji projektu
z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, którego celem jest poprawa czytelnictwa w Polsce przez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego; przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy
z Ministrem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Z powyższego programu otrzymaliśmy ogółem 12 000 zł. Kwota przyznanego wsparcia to:
9 600 zł oraz wkład własny w wysokości 2400 zł. Za kwotę 9 400 zł zakupione zostały nowości wydawnicze, 918,40 zł przeznaczono na zakup 2 regałów libra oraz czytnika kodów kreskowych obsługującego program biblioteczny MOL Net + za kwotę 1481,60 zł. 200 złotych przeznaczono na tablicę promującą czytelnictwo. Dzięki programowi biblioteka nasza wzbogaciła księgozbiór w książki o różnej tematyce od biografii po powieść fantastyczną, baśniową, młodzieżowa, historyczną oraz poezję i sztukę.  Lista książek proponowanych do zakupu była konsultowana z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczna w Krośnie oraz z uczniami i nauczycielami ZSTiA.

Katarzyna Juźwik

Promowanie czytelnictwa  –   Uczniowie piszą recenzje

Recenzja książki: Adama Silvera ,, Nasz Ostatni Dzień “

Kilka dni temu skończyłam czytać opowieść wyżej wymienionego autora. Cudowna młodzieżowa książka poruszająca temat śmierci, która czeka na każdego z nas. Jedni się jej boją, zaszywają się w swoich domach zrywając kontakty z bliskimi dla nich osobami, Inni udają, że się jej nie boją, a w głębi serca są okropnie przestraszeni tym co ich czeka. Jednym z głównych bohaterów jest 18-letki Matteo Torrez. Chłopak cichy, niekonfliktowy, gdy dostał telefon o tym, że w ciągu 24h jego życie dobiegnie końca Matteo chce się pożegnać z ojcem, który leży w śpiączce. Drugi główny bohater to 17-letni Rufus Emeterio. Rodzina Rufusa nie żyje, a on sam trafił do ośrodka zastępczego. Podczas czytania nie raz się popłakałam opowieść zapisana na stronach książki pokazuje jak sytuacja rodzinna wpływa na człowieka. Dodatkowo autor obrazuje jak ważne i krótkie jest życie oraz w bardzo subtelny sposób wplątał do książki wątek LGBT+. Podsumowując. Książa, ,, Nasz Ostatni Dzień “ niesie w sobie morał by nie marnować swojego życia na smutki i załamania. Po burzy zawsze wychodzi słońce trzeba wierzyć w siebie i czasem dać się ponieść emocjom. Jeśli chcecie poznać dalsze losy Matteo i Rufusa zachęcam do przeczytania.

Opracowała: Martyna Boroń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content